back

Обмеження обігу пластикових пакетів

12-11-2020 08:23

 

У Верховній Раді України наразі триває робота над законопроєктом про обмеження обігу пластикових пакетів.

Документ має встановити обмеження на використання пластикових пакетів в роздрібній торгівлі, об’єктах громадського харчування та сфері надання послуг. Під заборону також підпадає і поширення оксорозкладних пластикових пакетів. Адже їх домішки допомагають розпадатися пакету на мікропластик, що легко потрапляє в довкілля та становить загрозу здоров’ю людини.

Використання пластику вже стало проблемою світового масштабу. На сьогодні багато країн відмовилися від одноразового пластику.

Ще у 2015 році Євросоюз прийняв Директиву «Про скорочення споживання легких пластикових пакетів». Згідно із документом до 2025 року має бути значно знижено рівень використання таких пакетів – до 40 штук на одну людину за рік.

Відповідно до прийнятої у 2019 році директиви ЄС щодо зменшення впливу деяких пластикових виробів на навколишнє середовище, з 2021 року у державах-членах Євросоюзу встановлюється заборона на продаж деяких одноразових пластикових виробів – таких як пластикові тарілки, столові прибори, трубочки для пиття тощо.

Чому потрібно заборонити пластикові пакети?

Пластикові пакети та загалом пластикові вироби у складі побутових відходів становлять справжнє екологічне лихо для планети. Щороку від пакетів помирає близько 1 млн. птахів та 100 тис. тварин.

Небезпечним є пластик не лише для навколишнього середовища, але і для людини. Викинутий пластик розпадається на мікроскопічні шматочки, які потрапляють у ґрунт та водні шляхи, а також в організми тварин та продукти харчування.

Тож треба замислитися над тим, чи варта зручність використання пластикових пакетів того, щоб завдавати шкоди собі та планеті.

1. Пластикові пакети забруднюють нашу землю та воду

Пластикові пакети є скрізь. Озирніться навколо - і ви помітите, що пластик всюди. Оскільки пакетики легкі, їх легко підхоплює вітер, і вони подорожують на великі відстані, тим самим забруднюючи природу. Мільйони викинутих поліетиленових пакетів засмічують канали та каналізаційні води. Багатьом з нас важко уявити, що така маленька річ, як пластиковий пакет, насправді може спричинити затоплення.

2 . Пластикові пакети виготовляються з невідновлюваних ресурсів і сприяють зміні клімату

Ми чуємо всюди, що нам потрібно економити енергію. Це добре для нашого навколишнього середовища, здоров'я та глобального клімату. Але не усвідомлюємо, що коли ми купуємо одноразові пластикові продуктові пакети, ми беремо активну участь у витрачанні енергії та виснаженні невідновлюваних ресурсів. Більшість пластикових пакетів виготовлені з поліетилену, речовини, що отримується при переробці сирої нафти та природного газу. Нафта та природний газ - це невідновлювані ресурси викопного палива, і завдяки їх видобутку та виробництву, вони викидають парникові гази та сприяють глобальним змінам клімату. Виробництво цих мішків дуже енергоємне.

3. Пластикові пакети ніколи не руйнуються

Пластикові пакети на основі нафти складаються з дуже стійких синтетичних полімерів, які можуть розкладатися більше 100 років, поки вони повністю не руйнуються в природних умовах.

У більшості випадків відбувається те, що, потрапляючи в навколишнє середовище, пластик розпадається на крихітні мікроскопічні шматочки, які осідають у ґрунтах (де ми вирощуємо їжу) або забруднюють водні шляхи. Ці шматочки можуть бути настільки маленькими, що вони непомітні для нашого ока. Навіть коли ви цього не бачите, ці незнищенні частинки є скрізь навколо нас, у тому числі в харчовому ланцюжку. І правда полягає в тому, що ми ще не знаємо повного масштабу негативних впливів пластикових відходів, щоб оцінити можливі сценарії його впливу на природні цикли.

4. Пластикові пакети шкідливі для здоров'я людини

Мікропластик було знайдено в безалкогольних напоях, таких як Кока-Кола, у водопровідній воді, у рибних продуктах. Тобто пластик забруднив навіть наш харчовий ланцюг, тому не буде дивно, що його можна буде відслідковувати в нашому тілі. На думку дослідників, кожна друга людина на планеті могла мати в організмі якийсь мікропластик. Вчені не знають, як наш метаболізм та імунітет реагуватимуть на підвищену концентрацію пластичних частинок у нашій системі. Вони підозрюють, що це може додати стрес для печінки, вводячи в організм більше збудників хвороб. Пластикові пакети і пластмасові вироби загалом містять шкідливі для нашого здоров'я речовини. Найпоширенішими є неорганічні барвники, які додаються для зміни кольору пластикових пакетів.

5. Переробити пластикові пакети непросто

Для переробки пластикового пакета необхідне спеціалізоване дороге обладнання, яке може розбити пластик і перетворити його в новий продукт. І далеко не всі підприємства можуть собі таке дозволити. Фактичний коефіцієнт переробки пластикових пакетів у всьому світі становить від 5 до 15 відсотків.

6.  Є кращі альтернативи та з ними можна працювати!

Найкраща альтернатива - сумка для багаторазового використання. Пакети для багаторазового використання дуже довговічні. Це означає, що ви не витрачаєте більше ресурсів щоразу, коли вам потрібно принести свої товари додому. Натомість ви використовуєте продукт, який одночасно зменшує відходи.

Наприклад, мішок багаторазового використання повинен витримати не менше 4 років, протягом яких він може запобігти використанню 600 одноразових пластикових пакетів. Зрештою, запитайте своїх бабусь і дідусів, вони пам’ятають, що за їх часів люди звикли ходити по магазинах з власними сумками чи кошиками. Виробництво мішків для багаторазового використання дає нову можливість створити стійкі вироби та забезпечити новими робочими місцями.

 

За інформацією Міністерства захисту довкілля

та природних ресурсів