back

Спалювання сухої рослинності небезпечно і шкідливо

11-03-2024 15:14

 

Із  настанням весни громадяни починають господарювати на городах, подвір’ях, прилеглих територіях. Часто таке прибирання завершується спалюванням залишків листя, сухої трави, різного сміття. У такому випадку добрі наміри при наведенні чистоти та порядку можуть мати згубні наслідки для довкілля і здоров’я людей.

Щорічно, під час спалювання сухої рослинності, звичайна людська недбалість й необачність призводить до загоряння господарських будівель, житлових будинків, транспортних засобів.

Шкода від самовільного й неконтрольованого спалювання рослинних залишків становить велику небезпеку та завдає значних збитків.

Самовільне спалювання листя та сухої трави становить загрозу для людського здоров’я, адже листя, що тліє без доступу кисню, виділяє хімічні сполуки, здатні викликати у людини різні захворювання, зокрема рак.

В результаті випалювання сухої рослинності руйнується біосистема. Палає на полях, пасовиськах, узбіччях доріг, у  вогні гинуть рослини, адже знищується насіння однорічних та дворічних трав, вогонь частково або повністю знищує кореневу систему та гілля багаторічних рослин, збіднюється склад ґрунту, знижується родючість.  Від диму та вогню гинуть тварини та птахи.  Забруднюється  атмосферне повітря на величезних просторах. Задимлюються автошляхи, що обмежує видимість на дорогах.

Згідно з чинним законодавством, ст. 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 27 ЗУ «Про рослинний світ», забороняється випалювання сухої рослинності або її залишків.

Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою штраф за самовільне випалювання рослинності або її залишків становить:

від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3 060 грн до 6 120 грн);

від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів посадових осіб (від 15 300 грн до 21 420 грн).

Увага! До Кримінального кодексу України внесено зміни, які посилюють відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Так, у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів, вчинених з метою ослаблення держави або інших дій, спрямованих на знищення людей чи завдання шкоди їхньому здоров’ю, відтепер додано і «навмисні підпали», зокрема й сухої рослинності. Відтепер такі дії розцінюються як злочин, за який передбачено покарання у вигляді ув’язнення строком від 10 до 15 років або довічне ув’язнення з конфіскацією майна.

 Альтернативою спалюванню рослиних залишків є компостування.

Компостування – це природний процес розкладання органічних відходів за допомогою кисню та бактерій, які містяться у ґрунті. Компост, утворений під час процесу розкладання, збагачує ґрунт поживними речовинами, 

Компостування допомагає розв’язати проблему утилізації рослинних залишків на сільськогосподарській ділянці. Разом з тим, зменшується потреба у мінеральних добривах – які є джерелом викидів парникових газів. При цьому, зникає проблема зменшення родючості ґрунтів. 

Процес створення компосту нескладний. Потрібно зібрати й подрібнити опале листя, рослинні залишки, змішати з землею або гноєм чи з готовим компостом у співвідношенні 2:1. Також можна додати органічні відходи, азотні добрива чи скошену траву. Утворити шари завтовшки 15 см, але не більші, й періодично перемішувати компост, щоб був постійний доступ кисню.

Бережіть себе і довкілля, та робіть компост!